Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Marmoleum – bezúdržbová krytina pro každou domácnost

Přemýšlíte, jakou podlahu zvolit do vašeho nového domova nebo pro renovaci stávajících podlah? Co takhle marmoleum? Jedná se o typ linolea, které je léty prověřené a stejně jako ostatní materiály je dostupné v nejrůznějších odstínech. Oproti dalším podlahovým krytinám se navíc jedná o odolný povrch, který leccos vydrží, a navíc se velmi snadno udržuje. Zkrátka výhody jasně hovoří pro. Pokud si ještě nejste jisti, věnujte pozornost článku níže. Rádi vás zasvětíme do tajů této krytiny.

Přírodní linoleum

Marmoleum je specifická podlahová krytina, která se hojně začala využívat od konce devatenáctého století. Složení tohoto druhu linolea je zcela přírodní. Kromě lněného oleje se ve směsi nachází přírodní barviva, pryskyřice, vápenec, dřevitá moučka či korek. Celá směs těchto přírodnin se zahřeje a následně se lisuje, přičemž vznikají čtverce, obdélníky nebo celá plovoucí podlaha.

Pro milovníky ekologie i dětské nožičky

Z výše uvedených informací je již zcela zřejmé, že díky svému zcela přírodnímu složení si tento druh podlah oblíbí zejména zastánci ekologie. Výhody má však i pro ostatní. S absencí chemikálií totiž úzce souvisí i jeho antibakteriální vlastnosti. Povrch je navíc antistatický a neulpívá na něm prach. Což je v každé domácnosti nejen s alergiky nebo astmatiky velmi zásadní. I když se to na první pohled nemusí zdát, marmoleum je i velmi odolné a bez problému vydrží desítky let. Nemusíte se tak bát ani použití v místnostech s vyšší zátěží jako je kuchyň nebo chodba, kde se často nachází mokrá obuv. Voda jako taková totiž marmoleu nijak neškodí a ani po zapomenuté loužičce od bot nebo od vašeho čtyřnohého mazlíčka, se nemusíte děsit žádného fleku a znehodnocení podlahy. Tím, že se jedná o zcela přírodní materiál, který je díky svým jednotlivým složkám velmi pružný, je možné užívat si další benefit v podobě snížené zátěže pro naše klouby. Co dále ocení spíše dospělí, než samotné děti je i tlumení zvuku. Sousedé už si tedy nebudou moci stěžovat, že vaše ratolesti příliš dupou a pro nožičky vašich dětí bude pružnější povrch taktéž lepší. To platí i v případě úrazů, které jsou zejména u dětí velmi časté. Pád na marmoleum nebude zpravidla tolik bolestivý, jako je tomu ve srovnání s klasickou dřevěnou podlahou nebo parketami.

Nesmíme však opomenout zmínit i dobré termoizolační vlastnosti, kterými se tento typ linolea vyznačuje. Je proto vhodné i pro instalaci podlahového topení, kdy déle udrží teplo a zvýší tak pocitovou okolní teplotu.

Snadná údržba takřka bez práce

Pro většinu z nás je úklid spíše povinností než radostí, a proto hlavním benefitem, který vydá na celou samostatnou kapitolu, je údržba marmolea. Při běžném úklidu vám zcela postačí koště nebo vysavač a následné vytření za pomoci mopu nebo hadru. Nemusíte se trápit ani s výběrem vhodných prostředků. Pokud lino není nijak silně znečištěno postačí úplně obyčejná voda. V opačném případě je ideální zvolit přípravky, které jsou doporučeny výrobcem podlahy nebo jsou přímo určeny k údržbě povrchu. Zbytečně abrazivní a chemické přípravky by ve výsledku mohly napáchat více škody než užitku. Utkvělou špínu, která nejde odstranit vodou ani určeným přípravkem zkuste vyčistit trochou vody s benzínem nebo lihem. Vždy však dbejte maximální obezřetnosti, tak abyste neublížili sobě a zároveň nepoškodili daný povrch.

Povrch marmolea je již z výroby ošetřen speciální vrstvou ochranného polymeru, který zabraňuje konkrétnímu mechanickému poškození. Dojde-li přece jen k takové situaci, vše jde snadno vyřešit. Obvykle postačí odstranit příčinu problému a dané místo opětovně přetřít polymerem.

Ne 30, ale 50 let!

Jedno z českých přísloví praví, že: „Méně je někdy více“. V případě marmolea to však neplatí a pokud chcete prodloužit jeho životnost, můžete podniknout i další krok spočívající ve voskování. To je ideální provést ihned po instalaci povrchu nebo po další době užívání. Podlahu stejně jako kdykoliv jindy zbavte nečistot a prachu a následně vytřete. Po úplném zaschnutí vyplňte drobné prasklinky speciálním plničem a následně na celý povrch aplikujte vrstvu vosku. Vosk musí být rozetřen precizně a stejnoměrně. V opačném případě by povrch nebyl tak hezký, jak očekáváte. Proto pokud si z jakéhokoliv důvodu nevěříte, kontaktujte raději specializovanou firmu. Těch je na trhu dostatek a během chvíle vám podlahu profesionálně navoskují a připraví na další používání.

Jak na správné rozhodnutí?

Stále si nejste jisti, zda je pro vás linoleum to pravé? Nevadí. Dejte si na čas a sepište si na papír výhody a nevýhody jednotlivých druhů podlah. Pomoci vám mohou i naše ostatní články týkající se údržby vinylové podlahy anebo nestárnoucích parket, které jsou i dnes velmi oblíbené.

Fotografie