Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Prodlužte životnost parket správnou péčí

Parkety jsou kvalitnější alternativou stále oblíbené 'plovoučky'. Jedná se ovšem o podstatně dražší variantu, za kterou může právě použitý materiál, kterým je masiv dřeva. I přes svou cenu se však jedná o stále oblíbený druh krytí podlahy v interiéru, který je stále ještě součástí například starých pražských bytů.

Vady dřevěné podlahy

Na dřevěnou podlahu vykonáváme často velký nápor. 'Šouráme' po ní nábytek, pravidelně ji vysáváme, vytíráme, dokonce na ní šlapeme s podpatky. To vše se na dřevě podepíše, zejména v podobě nevzhledných škrábanců, ďolíčků, fleků z vylitého vína nebo prasklých vodovodních trubek. Některé kusy mohou být shnilé, jiné prohnuté - defektů je opravdu nespočet. 

Renovace dřeva

Možná jste tento problém řešili právě s nájmem nebo koupí bytu, kde zůstala stará dřevěná podlaha, která by mohla být zase krásná, bohužel je na ní vidět, že byla zkoušená životem. Hrubé řešení na základě renovace celého bytu vyžaduje klasický 'šmirgl' papír nebo vibrační brusku se silnější tvrdostí šmirgl sítka. Bruska se postará o vyhlazení nerovností parkety, o její zbavení starého laku, o vyhlazení případných skvrn i uštípnutých částí, z kterých hrozí zadření třísky. Ovšem celý tento postup je velmi pracný a vhodný až ve fázi alarmujícího stavu parket. Po celoplošném vyhlazení parket a zbavení popílku pak přichází na řadu nový lak nebo barva, která vyžaduje další čas na schnutí.

Jak udržet dřevo při životě

Pokud tedy stav vašich parket není alarmující, ale postačí jejich běžná péče, pak se obraťte na starý dobrý vlhký hadr nebo moderní chlupaté mopy. Pravidlem během klasického vytírání však stále je: ždímat, ždímat a ždímat! Pod parkety by se totiž neměla v žádném případě dostat voda, která by měla za následek hnití parket a jejich deformaci. Rovněž použité přípravky by neměly být chemicky agresivní, aby nepoškodily povrch dřeva, vybírejte proto vždy jen výrobky k tomuto účelu určené. Parkety neurazí ani speciální oleje, pokud se vám je nechce kupovat, přidejte trochu slunečnicového nebo olivového do kýblu s vodou během vytírání. Rovněž pár kapek octa je vynikajícím pomocníkem na vytírání podlahy.