Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Údržba vinylové podlahy v 7 krocích

Vinylové podlahy zažívají zejména v posledních letech velký boom. Díky jejich odolnosti, voděodolnosti a široké škále vzorů najdou využití v jakékoliv místnosti, a to i včetně kuchyně a koupelny. Navíc se hodí jak pro celoplošné lepení, tak i pro volnou pokládku. Jak se ale o vinyl správně starat, abyste za pár let, nemuseli řešit výměnu celé podlahy? Dodržujte několik zásad a všem nepříjemnostem se snadno vyhnete!

  1. Po pokládce a před prvním použitím

Ihned po pokládce je vhodné podlahu vyčistit teplou vodou s přidáním malého množství čistícího přípravku. Není však vhodné volit agresivní chemické čističe. Právě naopak. Je třeba vybrat neutrální a jemný přípravek, který je určen pro vinylové podlahy a jeho složení nenaruší ochranný nátěr podlahy. Pamatujte také, že není nutné velké množství vody. Zcela postačí vlhký hadr nebo mop.

  1. Smeták nebo vysavač aneb maximum pro denní úklid

Čištění vinylové podlahy není obecně nijak náročné a při běžném denním úklidu si zcela vystačíte s vysavačem nebo smetákem. Tím zabráníte hromadění prachu a nečistot a zároveň udržíte svou podlahu stále jako novou.

  1. Větší úklid = vlhký mop či hadr

Jednou za týden nebo v případě potřeby se doporučuje podlahu vyčistit horkou vodou za pomoci mopu nebo hadru. Stejně jako v případě prvotního čištění, je možné přidat neutrální čistící přípravek. Pravidlo méně vody, je někdy více, platí taktéž.

  1. Specifické skvrny vyžadují rychlý zásah

Nečistoty způsobené tukem, olejem, voskem, inkoustem, krví, barvivy apod. mohou způsobit hůře odstranitelné znečištění. Nemusí se však jednat o trvalý stav. Čím dříve skvrnu zjistíte, tím lépe. V kombinaci se správně zvoleným typem čištění se v konečném důsledku, nemusí jednat o žádný problém.

  • Na skvrny od oleje, tuku či šťávy z citrusů je nejúčinnější okamžité vyčištění pomocí horké vody a neutrálního saponátu.
  • Inkoust, rajčatová omáčka a krev jsou barevnější tekutiny, na které skvěle zabírá kombinace vody s čistým alkoholem. V případě zaschlých fleků nechte směs působit několik desítek minut. Poté stačí bez delšího drhnutí setřít hadříkem s teplou vodou.
  • Lak na nehty nebo další specifické skvrny od barev snadno odstraníte navlhčeným hadříkem s trochou benzinu a následným důkladným opláchnutím teplou vodou.
  1. Žádné vosky ani leštidla

Na rozdíl od jiných podlahových krytin, jako jsou například parkety, nebo dřevěné podlahy, nevyžadují vinylové podlahy extra péči. Jejich povrch je už při výrobě ošetřen ochranným nátěrem a vylučuje se tak použití vosků a leštidel, které by naopak vzhledu podlahy mohly uškodit.

  1. Ochranné podložky

I když je vinylová podlaha velmi odolná i přesto se doporučuje na nábytek použít ochranné podložky. Vhodné jsou jak ty plstěné, tak i případné plastové nástavce. Naopak zcela nevhodné jsou gumové nástavce, které mohou díky své barvě zanechat na podlaze nežádoucí skvrny.

  1. Pára není přítel

Parní čističe jsou velmi oblíbené, jak pro své čistící schopnosti, tak i pro sanitaci prostoru. V případě vinylových podlah, však je jejich použití nevhodné. Pára proniká hlouběji než běžná voda a mohla by tak narušit zmíněnou ochrannou vrstvu krytiny.

Nastudujte si tato jednoduchá pravidla a věnujte péči své vinylové podlaze. Nejen, že vám krytina déle vydrží, ale její údržba bude díky pravidelnosti snazší a rychlejší.

 

Fotografie