Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Venkovní sauna – stavba, která má spoustu benefitů a je skvělá do každé zahrady

Sauna není jen o posílení imunity, ale i o zklidnění mysli a regeneraci fyzických sil. Její benefity si však nemusíte užívat jen v placených welness centrech, ale i v pohodlí domova. Dřevěná stavba vám dokonale zapadne na jakoukoliv zahradu. Stačí si jen vybrat konkrétní druh!

Sauna pro sportovce i všechny ostatní

Saunování má za sebou dlouhou historii a léty prověřené účinky, díky kterým je tento druh odpočinku velmi populární nejen u nás, ale i v dalších zemích světa. Než si představíme hlavní důvody obliby, pojďme lehce nahlédnout do minulosti a připomenout si zásady správného saunování.

Finská tradice

Saunování je starověkou tradicí, která má kořeny ve skandinávských zemích, zejména ve Finsku odkud se postupně rozšířila do celého světa. Nejde však jen o rituál zahrnující relaxaci a zlepšení fyzického a mentálního zdraví. Jde o mnohem více. Historie saunování sahá tisíce let zpátky a měla významný vliv na jednotlivé kultury a společnosti po celém světě.

 • Prapůvodní sauny:

Nejstarší záznamy o saunování pocházejí z finské kultury, kde se tato tradice vyvinula. První sauny byly pravděpodobně jednoduché jámy vykopané do země a pokryté horkými kameny, které se ohřívaly dřevem. Tento rudimentární způsob saunování sloužil nejen k zahřátí, ale také k rituálním a léčebným účelům.

 •  Sauna v různých kulturách:

Během historie se tradice saunování rozšířila do dalších částí světa. Sauny se staly důležitým prvkem v ruské kultuře a byly známé jako 'banya'. V Japonsku byly používány sauny pod názvem 'onsen.' Ve Skandinávii se staly běžnou součástí života, zvláště v zimním období.

 • Moderní saunování:

Během 20. století se tradice saunování stala globálním fenoménem. Moderní sauny jsou nyní dostupné v různých formách a prostředích. Kromě tradičních finských saun existují i infračervené sauny, které využívají infračervené záření k zahřátí těla. Saunování se stalo součástí wellness center, rekreačních zařízení i domácností.

 • Rituální význam:

V některých kulturách má saunování rituální nebo spirituální význam. Ve finské kultuře byla sauna považována za místo pro fyzickou a duševní očistu, zatímco v ruské tradici byla banya spojována s rituály a sociálním sjednocením.

 Zásady pro bezpečný a zdravý zážitek

 •  Nastavení optimální teploty:

V sauně je teplota obvykle mezi 70 °C a 100°C. Pokud jste začátečník, můžete začít na nižší teplotě a postupně se aklimatizovat.

 •  Správný čas:

Doporučený čas strávený v sauně je 10-15 minut s několika opakováními. Obvykle se udávají 3 až 4 cykly s tím, že u každého jedince je potřeba individuální. Naslouchejte tedy svému tělu a nesnažte se jít přes moc. Důležité je také zmínit, že v případě infrasaun se cykly nedělají. V tomto druhu sauny se doporučuje pobýt cca 30-40 minut a následně věnovat čas odpočinku.

 •  Hydratace je základ:

Pijte dostatek vody před a po saunování. Pára a teplo mohou způsobit ztrátu tekutin, a je důležité udržovat tělo hydratované. Pokud neradi pijete samotnou vodu, nevadí. Tekutiny lze doplnit i pomocí ovocných a zeleninových šťáv. Zásadně se však vyhýbejte alkoholu nebo kávě, která by tělo ještě více dehydratovala.

 •  Odpočinek je žádoucí:

Po každém cyklu saunování si odpočiňte v chladném prostředí a zchlaďte tělo. Opakované chladné sprchy nebo ponoření do bazénku se studenou vodou jsou dobrým způsobem, jak snížit tělesnou teplotu.

 •  Hygiena na prvním místě

Před vstupem do sauny si důkladně umyjte tělo a osušte se. Použití sauny je společné, a proto byste měli dbát na čistotu.

 •  Navození nálady:

Sauna je místem pro relaxaci a meditaci. Dopřejte si chvilku klidu a nepříjemné hovory nebo hlasité chování si raději odpusťte. Narušíte jak svou pohodu, tak i případně pohodu ostatních návštěvníků.

 • Vhodný oděv:

V případě veřejných saun je třeba dodržovat předepsané zásady daného místa. Pokud máte soukromou saunu je jen na vás, jaký oděv zvolíte. Nicméně obvykle se doporučuje jen prostěradlo. Plavky jsou naopak zcela nevhodné, a to jak kvůli hygieně, tak i kvůli tomu, že bez oblečení má sauna mnohem lepší vliv na zdraví.

 •  Naslouchejte svému tělu

Existují určité zdravotní stavy, kdybyste se saunování měli raději vyhnout viz kontraindikace níže.

o   Kardiovaskulární problémy: Pokud jste v minulosti měli nebo v současnosti máte problémy se srdcem, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby, arytmie nebo jiná kardiovaskulární onemocnění, měli byste saunu vynechat nebo se nejprve poradit se svým lékařem.

o   Těhotenství: Těhotné ženy by měli saunování vynechat minimálně v prvním trimestru a v ostatních dbát zvýšené opatrnosti. Vysoké teploty a dehydratace mohou být pro plod rizikové.

o   Děti: Děti by neměly vstupovat do sauny bez dozoru dospělého a jejich čas strávený v sauně by měl být časově omezen.

o   Infekce nebo horečka: Pokud máte akutní infekci, chřipku nebo horečku, je lepší saunu vynechat. Vysoké teploty mohou zvýšit tělesnou teplotu a způsobit nežádoucí zátěž pro tělo.

o   Problémy s kůží: Pokud trpíte vážným kožním onemocněním, měli byste saunu konzultovat se svým lékařem. Vysoké teploty a pot mohou způsobit podráždění a zhoršení některých kožních problémů.

o   Krevní sraženiny: Pokud máte sklony k tvorbě krevních sraženin nebo máte za sebou nedávnou operaci, saunu byste měli vynechat. Vysoké teploty mohou zvýšit riziko krevních sraženin.

Pokud vás žádný z výše uvedených stavů netrápí nebo vám lékař saunování nezakázal je čas na výčet těch nejdůležitějších benefitů saunování.

 1. Přirozená podpora imunity

Při saunování se zvyšuje tělesná teplota a skrze pocení odcházejí z těla nahromaděné škodliviny. Imunitní systém se nastartuje a začne tvořit bílé krvinky, které jsou zodpovědné za boj s respiračními onemocněními. Pravidelným odpočinkem v sauně tedy dosáhnete lepší imunity a podpoříte i kapacitu svých plic.

 1. Lék na psychické onemocnění

Sauna není skvělým pomocníkem jen pro posílení imunity, ale i pro podporu a udržení psychického zdraví. Zvýšená teplota lidského těla má za následek tvorbu hormonu endorfinu, který je zodpovědný za štěstí a dobrou náladu. Díky pravidelným chvilkám relaxu v sauně se množství hormonu v lidském těle zvýší až 3x a zajistí přirozené posílení psychického zdraví.

 1. Detoxikace pleti

Krásná pleť nemusí být výsledkem drahých krémů, ale pravidelného saunování. Vysoké teploty zajišťují pocení, prostřednictvím kterého se z těla odvádí odpadní látky, které jsou často zodpovědné za kožní neduhy. Navíc dochází ke správné funkci lymfy a kůže po celém těle je dokonale vypnutá a krásnější. Žádné akné ani další ďolíčky v oblasti stehen a hýždí, které trápí zejména ženskou část populace!

 1. Bolavé tělo nejen po sportu

Sportovci by vám jistě dokázali vyprávět. Sauna uvolní svaly a prohřeje bolavá místa, které se díky tomu budou rychleji hojit.

 1. Podpora léčby hypertenze

Vysoký tlak je častým onemocněním, kterému je možné předcházet pravidelnou návštěvou sauny. I v případě, že již vysokým tlakem trpíte, není nic ztraceno. Právě naopak. I tak může sauna velmi pomoci.

Svépomocí nebo na klíč?

Venkovní sauny lze vytvořit svépomocí nebo zvolit variantu na klíč. Každá varianta má své plusy a mínusy, ale v celkovém součtu nikdy neprohloupíte. U možnosti stavby svépomocí je hlavní dbát na bezpečností předpisy, správné odvětrávání, izolaci a kvalitní dřevo. Naopak u stavby na klíč tyto povinnosti odpadají a přechází na firmu, která vám dodá odborně zhotovenou saunu, pro kterou je potřeba mít pouze základovou desku a přívodní elektrický kabel. Rozdíl je také v tom, zda chcete vybudovat celý saunový domek i s místem pro odpočinek nebo vám zcela postačí samotná sauna. Ty jsou v dnešní době již standardně k dispozici v široké síti hobbymarketů. Zvolit si můžete buď klasickou finskou saunu, kde se odpočívá při teplotách od 65-90 °C nebo infrasaunu, která má nižší teplotu a díky infračervenému záření prohřívá lidské tkáně. K dispozici jsou kromě druhů saun také různé designy. Skvěle vypadá minimalistický čtverec i sauna ve tvaru sudu.

Ochlazování a vhodné místo

Po rozhodnutí o tom, kterou saunu zvolíte je důležité zvolit vhodné umístění. Podle toho se lze odvíjet i od její velikosti. Ideální je prostor, kde bude dostatek soukromí a nebudete vidět do oken sousedů. Dalším neméně důležitým bodem je ochlazování, na které není radno zapomínat. V zimě stačí skočit do sněhu, ale ne vždy je sněhu dostatek, a proto je třeba myslet na zadní vrátka. V saunovém domečku tedy můžete zároveň vybudovat i místnost pro ochlazování a mít vše při ruce. Alternativou však může být i bazén nebo koupací jezírko v blízkosti domku. Skvěle poslouží i káď ve tvaru sudu se studenou vodou.

Povyšte relax na vlastní zahradě na novou úroveň. Venkovní sauny nejen příjemně zahřejí, ale pomohou vám zapomenout na každodenní stres a starosti.

Tak vzhůru do realizace, ať si brzy můžete užívat opojné teplo, bez ohledu na počasí! Zejména v zimě bude sauna vaším nejoblíbenějším místem.

 

Fotografie