Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Jak na stavbu pergoly

Teprve s pergolou je okrasná zahrada oním příjemným místem a útočištěm před denním shonem, místem, kde se příjemně relaxuje. Pokud si pro pergolu vyberete vhodné místo, ze kterého se můžete kochat pohledem na záhony květin, skalku či okrasné keře, nebudete si již umět představit, že byste pergolu neměli. 

Kde pergolu postavit

Pokud je pergola spojena se zahradním krbem, může být v odlehlém koutu zahrady, kde je potřebný klid a nejlepší možnost sledovat výsledky svého zahradničení. Je to dobré i z hlediska kouře z krbu. Je nutné brát ohledy na sousedy, takže musíme znát obvyklé proudění větru. Pokud chcete mít pergolu bez krbu, může být poblíž domu kvůli snadnější obsluze, nebo nalepena přímo ke zdi domu. Toto situování má největší výhody v blízkosti zadního vchodu do domu, takže servírování i úklid nádobí je snadnější a rychlejší, než když musíme k pergole přes půl zahrady. Oceníte to i při nevlídném počasí, neboť pod pergolou můžete posedět i za drobného deště.

Příprava na stavbu

Po zvolení nejvhodnějšího místa nás čeká rozhodnutí, zda se pustit do stavby sami, nebo si pozvat zkušeného řemeslníka. Třetí variantou je nákup hotové pergoly v hobby centru, odkud vám ji dovezou a případně i na místě smontují. Pokud si troufnete na stavbu sami, ušetříte jednak náklady, a jednak budete mít krásný pocit z vlastní šikovnosti. Nejprve si musíte ujasnit rozměry a materiál. Těmito příjemnými starostmi se můžete zabývat již v zimě. Můžete si pergolu nejdříve nakreslit na papír a podle toho si postupně kupovat dřevo, spojovací materiál, případně střešní krytinu. 

Stavba

Na jaře pak budete mít náskok, neboť budete již pouze realizovat svou představu. Nejtradičnějším materiálem je smrkové nebo borové dřevo. Nejprve zabudujete čtyři základní nosné sloupky. Nikoliv rovnou do země, ale kvůli zabránění hniloby je upevníte do speciálních kovových držáků, které nepodléhají korozi. Pergola má zpravidla tvar obdélníku, takže na trámky vzdálenější od sebe upevníte dva dlouhé trámy, kterou ponesou střechu, nebo příčné trámky, pokud chcete pergolu otevřenou. Je třeba dbát i na sklon střechy, takže zadní sloupky musí být cca o 10 cm kratší. Po dokončení stavby natřeme celou dřevěnou konstrukci vhodným ochranným nátěrem a nakonec můžeme vybudovat i podlahu například ze zámkové dlažby nebo zahradních dlaždic.