Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Jak provonět interiér přírodní cestou

Příroda je všude kolem nás, obklopuje všechno živé i neživé, ale nejhorší je to s ní ve městech. Člověk je tu oproti venkovu dost ochuzen. Silniční síť ruší dojem kompaktní přírody a vy si tu vůni květin z louky nebo aleje stromů vůbec neužijete. Takových rušivých elementů je hned několik, ale pojďme se raději bavit o tom, jak si vykouzlit okouzlující prostředí u nás doma, bez použití chemických přísad! Nevdechujte alergeny, natož karcinogeny, jde to i jinak. Naučíme vás, jak. Možná už tušíte, že jednou z mnoha možností budou sušené bylinky.

Přírodní svíčky a aromadifuzéry

Jaké materiály se využívají na výrobu přírodních svíček? Jedná se o palmový nebo včelí vosk. Palmový vosk sám o sobě skoro žádné aroma nemá, ale je doplněn řadou bylinek. I knot by měl být přírodní, sice svíce rychleji vyhoří, ale co si budeme povídat - všelijaké zpomalovače jsou zdraví škodlivé a využívá jich většina výrobců. Slibují, že svíčka bude déle hořet, ale za jakých podmínek už se nedozvíte (toluen, benzen). 

Přírodní aroma je nejlepší

Hlavními představiteli jsou esenciální oleje s vlastnostmi daných bylin. Ať už sáhnete po uklidňující levanduli, mátě i meduňce, krásně se uvolníte a zapomenete na všechny starosti. Navíc byt příjemně provoníte a podaří se vám i lépe usnout. Výtažek z tea tree oleje vzduch zase pročistí. 

Modernější, než svíčky jsou aromadifuzéry. Na rozdíl od svíček jsou v tomto ohledu bezpečnější, protože nehoří. Vůně se z nich uvolňuje jiným způsobem - nasakováním dřeva. Skleněná nádobka naplněná vonným olejíčkem se dostává skrze ratanové nebo bambusové tyčinky do vzduchu. Důležité je nastavit vůni tak, aby vám její intenzita vyhovovala. 

Závěsné a plnící dekorace

Usušené bylinky nádherně provoní své okolí hned v celém svazku. Váš domov v provensálském stylu se bez levandule neobejde. V neposlední řadě se bylinky plní i do sáčků, které můžete zavěsit na chodbu, ale i do skříně (sašetky). Vůně je pak zcela ve vaší režii. Oblíbená je vůně z růžových plátků růže, verbeny nebo olivy. Novinkou na trhu je bylinná směs potpourri, která je plná nejrůznějších okvětních plátků, stačí si vybrat vůni, kterou nepohrdne váš nosík. 

Aby vám usušené bylinky posloužily dlouhou dobu je třeba dodržovat určitý proces např. u levandule se doporučuje postupovat následovně:

  • Sklizeň levandule: Zvolte si čas sklizně, kdy jsou květy levandule plně rozvinuté, nejlépe brzy ráno, kdy jsou oleje v květech nejsilnější. K odstřihnutí květů používejte čisté a ostré nůžky nebo štípačky na sklizeň květů, aby se minimalizovalo poškození rostliny.
  • Seskupení do svazků: Seskupte květy do menších svazků. Zvolte optimální velikost svazku tak, aby byl dostatečně volný a květy mohly rovnoměrně schnout.
  • Sušení: Zavěste svazky levandule vzhůru nohama v suchém, tmavém a dobře větraném prostoru. Můžete je například zavěsit na strop nebo je umístit do papírových pytlů. Levandule by se měla sušit několik týdnů. Během této doby budou květy postupně usychat, ale stále si udrží svou barvu a vonné silice. Při sušení nezapomínejte na pravidelnou kontrolu květů. Jen tak zjistíte, zda schnou rovnoměrně anebo zda již nejsou dostatečně suché.
  • Separace květů od stonků: V případě, že jsou květy levandule dostatečně suché, tak, že je snadné je rozdrobit mezi prsty, je čas na oddělení květů od stonků.
  • Příprava pytlíčků: Připravte si malé bavlněné nebo lněné sáčky, které budou sloužit jako vonné pytlíčky. Velikost pytlíčků závisí na tom, jak chcete levanduli používat.
  • Naplnění pytlíčků: Naplňte každý pytlíček suchými květy levandule. Pytlíčky zbytečně nepřeplňujte, jinak nebude kolem květů volně proudit vzduch.
  • Uzavření pytlíčků: Uzavřete pytlíčky pevným uzávěrem, například pomocí stuhy nebo elastického pásu.
  • Použití: Hotové vonné pytlíčky můžete umístit do skříní, šuplíků, auta nebo do jiných místností kdekoli, kde si přejete příjemnou levandulovou vůni. Mimochodem věděli jste, že pytlíčky levandule jsou skvělým řešením i do spíže? Výrazná bylinná vůně totiž odpuzuje moli a vy tak snadno můžete ochránit zásobu svých potravin.

Eko čistící prostředky

Další možností, jak provonět interiér je využít k úklidu ekologické čistící prostředky s přídavkem esenciálních olejů. Kromě čistícího efektu vám tyto produkty zanechají v domě příjemnou vůni, která vydrží déle než v případě syntetických čistidel. Navíc tyto čistící prostředky si lze vyrobit velmi snadno i doma za minimum peněz.

Zkuste třeba výrobu univerzálního čističe na koupelny:

Budete potřebovat:

  • 1 šálek bílého octa
  • 1 šálek vody
  • 2 lžíce jedlé sody
  • šťávu z jednoho citronu
  • pár kapek esenciálního oleje dle osobních preferencí. Obecně se doporučuje zvolit levanduli, tea tree nebo citrón.

Postup:

Nejprve smíchejte ocet spolu s vodou a následně přidejte do směsi jedlou sodu. Vše míchejte do té doby, dokud se soda zcela nerozpustí. V tuto chvíli je načase přidat citrónovou šťávu. Kyselina citrónová je velmi prospěšná a účinná pro čištění. Pomáhá nejen odstraňovat vápenné usazeniny, ale zároveň poskytuje i příjemnou vůni. Na závěr přidejte pár kapek vybraného esenciální oleje, který ještě zvýší antimikrobiální vlastnosti celého čističe. Takto připravenou směs přelijte do čistého rozprašovače a používejte na běžný úklid v koupelně. Díky univerzálnosti je tento čistič vhodný jak na umyvadla, vany, obklady tak i WC.