Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Rekuperace: Ideální způsob, jak v zimě ušetřit za vytápění

V zimě se pochopitelně musí topit. Každý majitel domu se snaží co nejvíce ušetřit a zabránit tepelným ztrátám. Nejčastější variantou je zateplování objektů, aby se co nejvíce zabránilo úniku tepla. Ovšem také je potřeba větrat, co vede zároveň k výměně teplého vzduchu za studený venkovní vzduch. Tento problém lze vyřešit větráním s tzv. rekuperací tepla.

Co to je rekuperace

Podstatou rekuperace je zpětné získávání tepla tak, že čerstvý venkovní vzduch prochází přes rekuperační výměník, do kterého z druhé strany vstupuje odpadní vzduch z domu. Obě vzdušniny jsou od sebe odděleny soustavou kanálků, takže nemůže dojít k průniku pachů z odváděného vzduchu do čerstvého z venku. 

Co je větrání s rekuperací tepla a k čemu slouží

Tento systém slouží k zajištění optimální výměny vzduchu v jakémkoliv objektu za současné minimalizace tepelných ztrát. Bez větrání s rekuperací se již neobejdou zejména moderní nízkoenergetické a pasivní domy, které mají dokonalé utěsnění zabraňující tepelným ztrátám. 
Všechny zateplovací systémy, které dokonale utěsňují obvodový plášť domu jsou ovšem i příčinou toho, že je snížena možnost výměny vzduchu, což hrozí koncentrací CO2, kondenzací vzdušné vlhkosti vedoucí ke vzniku karcinogenních plísní, množení mikroorganismů a dalších problémů ohrožujících zdraví obyvatel domu. 
Díky systému větrání s rekuperací se zajistí automatické průběžné odvětrávání domu, i v době vaší nepřítomnosti. Je však omylem se domnívat, že rekuperace znamená i vytápění. Jedná se pouze o výměnu vzduchu s minimální ztrátou tepla. Hlavním efektem rekuperace je úspora nákladů na vytápění, neboť vzduch se v domě vyměňuje bez nutnosti větrat a vypouštět teplo okny. 

Rekuperační jednotky

Kompaktní rekuperační jednotky mají deskové i rotační výměníky vzduchu a provedení je lokální a centrální. Kvalitní materiály, ze kterých jsou zhotoveny, jsou zárukou dlouhé životnosti. Jejich výhodou je rovněž skutečnost, že je lze doplnit elektrickým nebo teplovodním ohřevem a obtokem vzduchu. 
Rozlišujeme dva typy rekuperačních jednotek a sice nástěnné a křížové. Nástěnné lze instalovat v provedení lokálním i centrálním. Křížové jsou vhodné do prostor, kde nelze zajistit přirozenou výměnu vzduchu a kde je soustředěno větší množství lidí. Díky rekuperační vložce s účinností až 90% lze odsávat znečištěný, vlhký a jinak znehodnocený vzduch a nahradit ho čerstvým, aniž by docházelo k výrazným ztrátám tepla.