Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Chytré zásuvky – úspora, ale i inteligentní ovládání spotřebičů odkudkoliv

Šetření, přídavné jméno, které se skloňuje snad ve všech podobách. A není divu. Vzrůstající ceny energií tomu jen napomáhají. S často svízelnou situací nám však naštěstí pomáhají sami výrobci chytrých zařízení. Ty se snaží neustále vyvíjet nové a nové věci, které jsou samy o sobě úsporné, nebo je jejich hlavním cílem právě samotná úspora. Jedním takovým zařízením jsou tzv. smart zásuvky. K čemu přesně slouží a na jakém principu fungují? To se díky nám hned dozvíte!

Co to vlastně je chytrá zásuvka?

Samotný pojem zásuvka nemusíme vysvětlovat. Tento elektro komponent zná zkrátka každý. Když se však řekne smart zásuvka, málokdo už ví, co se pod tímto názvem skrývá. Zjednodušeně řečeno jde o přídavný komponent k běžné zásuvce, který však dokáže regulovat přívod proudu do daného spotřebiče. To vše lze snadno dělat pohodlně odkudkoliv. Stačí vám k tomu jen chytrý telefon, počítač nebo tablet. Do jakéhokoliv ze zmíněných přístrojů si pak už jen nainstalujete příslušnou aplikaci a kromě toho, že lze vypínat a zapínat tok proudu, tak zde můžete i sledovat kolik daný přístroj spotřebovává elektrické energie. Zjistíte-li, že některý typ je opravdu neefektivní, můžete ho pak snadno vyměnit za úspornější variantu. Bez tohoto pomocníka však příčinu větších úniků energie jen těžko objevíte, a proto pokud chcete minimalizovat své náklady za energie mělo by být pořízení chytrých zásuvek jednou z prvních možností volby.

Hlavní přednosti smart zásuvky

Chytrá zásuvka disponuje mnoha vlastnostmi, které z ní dělají skvělého pomocníka do každé domácnosti. Tím hlavním benefitem je bezesporu úspora energií. Jak již bylo nastíněno výše, tak zásuvka dokáže vypnout a v případě potřeby opětovně zapnout tok elektrické energie. Pokud se oblastí spotřeby elektrického proudu zabýváte blíže, tak jistě víte, že každé elektrické zařízení, pokud je v zásuvce, a i když není zapnuto spotřebovává určitou energii. Řeč je například o televizi, kterou když vypnete, tak je v pohotovostním režimu, což znamená, že si ze zásuvky bere stále určitý zlomek energie. I když se bavíme o velmi nízkých částkách, tak když ve výsledku sečteme všechny elektrická zařízení, která fungují na stejném principu a budeme hovořit o delším časovém horizontu, lze díky smart zásuvkám zaznamenat úsporu až v řádech stovek korun. Druhým pozitivem je fakt, že chytrou zásuvku lze ovládat opravdu odkudkoliv. Díky spárování s aplikací a vaším chytrým zařízením, tedy můžete i z druhé strany světa regulovat tok energie. Tuto funkci však oceníte i v případě, že si nejste jistí, zda jste vypnuli ze zásuvky žehličku nebo kulmu na vlasy. Jednoduše otevřete aplikaci a nemusíte se vracet domů. Některé modely těchto speciálních zásuvek mají i speciální funkce časovače. Nemusíte tak jednotlivě dennodenně korigovat všechna zařízení, ale plošně nastavíte čas vypnutí a zapnutí. Spousta lidí také jistě ocení, že zásuvku lze ovládat pomocí hlasového asistenta a není tak nutné vše nastavovat jen ručně.

Propojení s chytrou domácností dokáže zázraky

V případě, že již vlastníte chytrou domácnost a máte další podobné vychytávky můžete si se všemi zařízeními doslova vyhrát. Jak? To dokonale ilustruje případ ranního vstávání. Ať už si chcete ráno co nejvíce zpříjemnit nebo se bojíte, že zaspíte na ranní meeting, můžete si udělat speciální opatření. To spočívá v tom, že v daný čas se vám v ložnici rozsvítí, začne vám hrát rádio a v kuchyni se vám začne ohřívat voda na kávu. Možná se vám to zdá až neskutečné, ale takto spousta moderních domácností opravdu funguje. Nejde však jen o usnadnění rána, ale každého všedního dne. Kdo by například nechtěl přijít domů, kde bude čerstvě navařeno? Asi každý z nás, a i tuto činnost lze velmi snadno zařídit. Stačí si jen pořídit pomalý hrnec a mít chytré doplňky. Ráno do hrnce nandáte všechny potřebné ingredience a v práci pak v příslušný čas na dálku pomocí smart zásuvky hrnec zapnete. Domů pak přijdete k hotovému a už nebudete ztrácet drahocenný čas volna vařením.

Dalším tipem, jak si pohrát s chytrými zařízeními ocení hlavně rodiče. Děti se ze školy totiž vrací často dříve než my z práce a místo, aby si šly dělat úkoly, tak zasednou k počítači nebo herním konzolím. Ne vždy funguje domluva, a proto jsou na trhu i zařízení, které jednoduše vypnou přívod proudu a náhle nic nefunguje. Dětem samozřejmě rychle dojde odkud vítr vane a raději si tedy nejprve udělají úkoly, aby předešly nežádoucímu vypnutí hry v průběhu důležité mise.

Poslední, co jistě ocení každý z vás je možnost ovládat domov i z dovolené. Zvláště pokud odjíždíte na delší dobu a bojíte se zlodějů, jsou smart zásuvky a potažmo celá chytrá domácnost skvělou volbou. Občas totiž můžete večer zapnout světla či TV a vytvořit tak dojem, že v domě někdo je. Zloději, si tak s největší pravděpodobností váš dům či byt nevytipují a vy můžete dál v klidu spát a užívat si zaslouženého odpočinku na dovolené.

Fotografie