Stavíte dům nebo plánujete zahájit kompletní rekonstrukci? Pak určitě budete řešit střešní krytinu. Kromě nejrůznějších druhů střešních tašek však existuje jedno řešení, které je nejen skvělým estetickým doplňkem celého domu, ale obecně v sobě skrývá mnoho funkčních výhod. Jedná se o tzv. zelené střechy. Ty však nespočívají jen v travnatém osázení, ale mohou představovat jak místo pro odpočinek, tak i pro grilování nebo pěstování nejrůznějších druhů plodin. Stačí se jen rozhodnout jakou cestou se vydáte!
Krytina s dlouhou historií
I když se na první pohled může zdát, že v případě vegetačních střech jde o výdobytek dnešní doby a současných architektů, opak je pravdou. Už obyvatelé dávné Mezopotámie zkrášlovali své příbytky zelení a čerpali z jejich benefitů. Dříve totiž nešlo tolik o vkus, ale spíše o funkčnost, a právě zelené střechy byly v tomto ohledu výhodné. Dokázaly nejen zachytit dešťovou vodu, ale i zmírnit teplotu v obydlí a tím předcházet nepříjemným pouštním požárům. To, že trend vegetačních střech byl zahájen již v dávné minulosti dokládá i stavba, která se řadí mezi sedm divů světa. Konkrétně se jedná o Visuté zahrady babylonské, kterém se také přezdívá Visuté zahrady Semiramidiny, podle dřívější královny, která si je nechala vystavit. I když kolem této stavby panuje spousta otazníků, i tak lze v mnoha historických pramenech najít o těchto úchvatných zahradách dochované zmínky. Zda se královnou Semiramis inspirovali i další národy lze jen hádat, nicméně postupem času se zelené střechy začaly objevovat i na domech starověkých Řeků a Římanů. Ti kromě kladů související s počasím používali toto pokrytí k poukázání na své bohatství. Ne nadarmo tedy každý honosný palác měl nádherně zelenou střechu s dominancí vzrostlých ovocných stromů. Skutečný boom trvající až dodnes však přišel až o mnoho let později, konkrétně v roce 1867, kdy se začal používat železobeton. Zelená střecha totiž musí pojmout mnohem větší zátěž a bylo, tak nejprve nutné vyřešit statické řešení, které pojme nejen hmotnost hlíny, ale i samotné vegetace.
7 důvodů proč investovat do zelené střechy
Ať jste nebo nejste milovníci přírody, zelená střecha je ideální pro každou stavbu, a to nejen tu moderní. Její benefity totiž pomohou nejen vám, ale i celému okolí.
- Zcela zásadní výhodou je vyrovnávání teplotních extrémů způsobené výkyvy počasí. Jakákoliv vegetace totiž zabrání proniknutí tepla nebo chladu do samotného obydlí a vy tak v létě pocítíte příjemný chlad a v zimě naopak žádoucí teplo, které nebude narušeno chladným vzduchem proudícím z venku. Nejen v současné době zdražování energií je tento fakt zcela nesporným kladem.
- S výkyvy počasí úzce souvisí i další bod, který byl taktéž znám již našim předkům. Zeleň je schopná pohltit velké množství vody a částečně ji i spotřebovat. Pokud tedy nevlastníte retenční nádrž nebo nevyužíváte dešťovou vodu k jiným účelům zcela jistě tento fakt oceníte. Voda se totiž z rostlin bude přirozeně odpařovat, ochlazovat okolní vzduch a zpět se vracet do přírodního koloběhu.
- Další funkční benefit spočívá v pohlcování zvuku. Zeleň totiž zvuky dokáže dokonale redukovat a sloužit jako protizvuková izolace, a to nejen směrem do domu, ale i směrem ven. Zejména milovníci hlasité hudby tento fakt jistě ocení.
- I pod zelenou střechou je nutné mít izolaci. Ta však díky vrstvě vegetace vydrží mnohem déle a její vlastnosti budou znásobeny viz předchozí body.
- Zásadní benefitem je napomáhání životnímu prostředí. Rostliny totiž tvoří životně důležitý kyslík a zároveň svým růstem redukují znečištění vzduchu. Ať už bydlíte na venkově nebo v centru města, tento faktor přispěje ke zlepšení kvality vzduchu ve vašem okolí, a i když změny nejsou okem viditelné, příroda i vaše plíce je jistě ocení.
- V úvodu jsme zmiňovali, že zelené střechy mají spoustu užitku a nemusí sloužit jen jako krytina. Fantazii se meze nekladou. A tak místo osázení netřesky a trvanlivými travinami můžete z prostoru vytvořit zahradu nahrazující plnohodnotný pozemek. A jestli, zde budete pěstovat plodovou zeleninu nebo pouze okrasné rostliny, je jen na Vás. V každém případě lze díky zelené střeše získat oázu klidu i v samotném centru města. Bát se nemusíte ani vodních prvků, které jsou často nedílnými součástmi moderních zahrad. Samozřejmě vytvoření případné zahrady záleží na typu střechy a jejím sklonu. Pokud vás však možnost vegetační střechy nadchla už předem, zvolte určitě dům s plochou střechou.
Tip! Jste-li na svou střešní zahradu pyšní neváhejte se s ní pochlubit, pod záštitou společnosti zabývající se zelenými střechami se každoročně lze přihlásit na soutěž o nejhezčí vegetační střechu.
- Na vybudování zelených střech přispívají evropské programy. Při splnění příslušných podmínek je možné čerpat dotaci v rozmezí 700-1 000 Kč/m2 a využít další finanční bonusy až 10 000 Kč v kombinaci s instalací obnovitelných zdrojů energie např. fotovoltaických panelů. Celková investice se vám tedy poníží a vy ušetříte cenné finanční prostředky, které lze využít třeba na nákup zahradního vybavení a doplňků. A to se jistě vyplatí!
Zvolte přírodní řešení, které se jen tak neokouká a pusťte se do realizace zelené střechy. Nepřeberné množství inspirace lze najít na internetu, stránkách příslušných svazků týkající se výsadby zeleně i sociálních sítích. Tak směle do toho!