Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Výhody a nevýhody rekuperace

Možná si právě necháváte zpracovat projekt, pouštíte se do rekonstrukce, nebo stavíte nový dům a řešíte rekuperaci. Rekuperace je totiž v současné době velmi oblíbeným řešení, které se stará o větrání našich domovů. Nejčastěji na ni narazíte hlavně v nízkoenergetických a pasivních domech a to jak v těch zděných, tak v těch montovaných. Své služby může ale nabídnout i v domech, které nepatří do této kategorie.

Proč je tedy pořízení rekuperační jednotky tak oblíbené? Jaké jsou její výhody? Tou hlavní deklarovanou výhodou větracího systému s rekuperací tepla je vysoká kvalita vzduchu v obytných místnostech s minimalizací teplených ztrát, k jakým dochází během klasického větrání otevřenými okny. Čerstvý vzduch z rekuperační jednotky ocení především alergici a astmatici, protože je přiveden přes filtry a tak je zbaven prachu, zplodin z automobilového provozu a alergenů z vnějšího prostředí. Větrání okny navíc pouští domů venkovní hluk, čemuž se s rekuperací vyhnete. Zkrátka díky rekuperační jednotce máte do místnostní přiváděn stále čerstvý vzduch, který je zbaven škodlivin, prachu, hmyzu a dalších nečistot z venku. A to vše aniž by vás rušil okolní hluk. Navíc při využití odpadního vzduchu, tedy toho, co je odváděn z místností, dochází k ohřevu vzduchu nového, který je přiváděn. Tím se právě snižují tepelné ztráty, ke kterým dochází během klasického větrání. A tak se vám také snižují provozní náklady domácnosti na zdroj tepla. K tomu všemu navíc účinně bojujete s nadměrnou vlhkostí, která bývá nejčastěji způsobena právě nedostatečným větráním. Což může být ve finále až životu nebezpečné, vzniknou-li v domě plísně, které mnohdy ani nemusí být vidět. V tomto případě je nucené větrání s rekuperací vzduchu úplně nejlepším řešením. Rekuperační jednotka redukuje vlhkost v interiéru. A už jen jako bonus k tomu všemu můžete brát fakt, že se jedná o ekologicky šetrnou metodu.

Pochopitelně ale tak jako u všeho, i zde jsou na druhé straně pomyslné osy také nevýhody, které je třeba zmínit. Zbudovat účinný rekuperační systém není levné. Pořízení rekuperační jednotky a potrubí vás vyjde na cenu v řádech sto tisíců. Instalace tohoto zařízení sebou nese také nutnost pravidelné údržby. Prachové a pilové filtry se musí pravidelně měnit, což jsou samozřejmě další náklady. V případě, že se rozhodnete pro rekuperaci, je třeba s tím počítat při plánování stavby či rekonstrukce již od začátku. Jinak totiž hrozí, že by tento systém kolidovala s jinými zařízeními jako je digestoř nebo krb, které taktéž mají vliv na výměnu vzduchu v místnosti.

Abychom si to shrnuli, nucené větrání s rekuperací je vhodným řešením pro ty, co o svém domově smýšlí v širším kontextu. Díky rekuperaci získají moderní a dostupný systém větrání, který jim pomůže cítit se lépe a mít kvalitnější život, díky čerstvému vzduchu. A to aniž by museli myslet na otevřená okna. Odměnou jim navíc je úspora nákladů na vytápění.

Chcete ji taky? Obraťte se na profesionály s bohatými zkušenostmi. V Rosa In s.r.o. vám pomohou s výběrem toho nejlepšího řešení. Například Brink rekuperace znají jako své boty, často je doporučují svým klientům a vědí proč. Dodávají pouze kvalitní a časem prověřené rekuperační jednotky. Takové, co mají velmi nízkou spotřebu energie, nejsou hlučné a jejich provoz můžete přizpůsobit danému prostoru.

Fotografie