Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Prořezejte se ke zdravějším a krásnějším stromům!

Máte na zahradě nádherné stromy plné ovoce nebo okrasné stromy pro zkrášlení okolí vašeho domu? Aby stromy zůstávaly zdravé a krásné, je nutné čas od času provést jejich údržbu v podobě prořezání. Proč vlastně něco takového dělat? Díky odstranění neproduktivních odnoží koruny se zvyšuje výnosnost těch produktivních, ale také se celý strom krásně prosvětlí, což zamezí vzniku mechů a různých houbových chorob, které stromy mohou napadat.

Typy řezů

Průběh samotného prořezu závisí na druhu stromu a také na účelu, který má řez splnit. Bezpečnostní řez řeší aktuální provozní bezpečnost stromu. Odstraňují se jím suché, poškozené a nalomené větve.

K zabezpečení dobrého stavu stromu do budoucna slouží zdravotní řez. Zajistí nejenom provozní bezpečnost stromu v nadcházejících letech, ale i přiměřený zdravotní stav. Nejvhodnějším obdobím pro realizaci zdravotního řezu je vegetační období, tedy duben až září.

Redukční řez se využívá pro jednostrannou nebo celkovou redukci koruny. Provádí se zejména u stromů, které rostou v blízkosti elektrického vedení či rodinných domů, zkrátka tam, kde by nadměrný objem koruny mohl způsobit komplikace. Tento typ řezu neodstraňuje celé větve, pouze je zkracuje, čímž je zachován tvar stromu. Správným provedením redukčního řezu se navíc posune těžiště koruny a zvýší se tak provozní bezpečnost stromu.

V případě, že potřebujete zachovat tvar stromu, ale zároveň zamezit riziku vylomení větví, je vhodné provést celkovou obvodovou redukci koruny stromů. Obvodovou redukci je nejvhodnější provádět v předjaří.

Profesionální prořezávání stromů

Prořezávání stromů je důležitou součástí údržby zahradní či parkové zeleně. Na soukromém pozemku jej lze udělat svépomocí, ale v takovém případě je nutné mít v této oblasti potřebné znalosti a zkušenosti, aby prořez nenapáchal více škody než užitku (například nevratné poškození stromů, újma na zdraví nebo škody na majetku). Naštěstí na trhu existují společnosti, které se touto činností zabývají profesionálně a u nichž máte jistotu kvalitně provedené práce i záruky.

Jednou z těchto společností, je i MELOUNOVÁ s. r. o. se sídlem v Brně. Zabývá se prořezáváním okrasných i ovocných stromů. Realizuje úpravy zeleně malých (soukromé zahrady rodinných domů) i velkých (městské parky) rozměrů. Navštivte jejich webové stránky, kde najdete více referencí o činnosti, kterou provádí. V případě zájmu neváhejte kontaktovat nebo zaslat nezávaznou poptávku.

Fotografie