Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Jaká je správná výška kuchyňské desky

Kuchyň je poměrně specifické místo v domácnosti. V kuchyni často dochází k setkávání celé rodiny. Především pak ten, kdo právě pokrm připravuje, tam tráví poměrně hodně času. Není proto divu, že zvlášť při delší přípravě jídla jsou záda nejvíce namáhána. Případné bolesti omezují v pohybu, někdy i samotné dokončení pokrmu. Nemusí tomu tak ale být.

Základem je správná ergonomie práce. Poučka je jednoduchá. Při přípravě jídla na pracovní desce musíte mít možnost vzpřímeného postoje. To však není možné, pokud je vaše pracovní výška vzhledem k výšce postavy v nesprávném poměru.

A jak to poznat?

Jsou-li běžně při práci na pracovní desce vaše ramena vytažena až k uším a vaše předloktí svírá s podložkou méně než 45°, pak máte pravděpodobně pracovní plochu umístěnou příliš vysoko. Vytažením ramen k uším namáháte trapézové svaly, které bývají u spousty lidí přetížené a jsou častým zdrojem bolestí. Kromě toho máte tendenci vytahovat ramena dopředu, což podněcuje hrudní páteř k vyhrbení a celkovému vadnému držení těla. Není potom s podivem, že se bolest může projevit i třeba v ramenních pletencích, protože ty mají pro svou funkci velmi špatnou výchozí pozici.

Máte-li naopak kuchyňskou linku umístěnou příliš nízko, máte tendenci se k přípravě jídla sklánět. A to buď jenom hlavou, čímž velmi trpí krční páteř a opět se přetěžují trapézové svaly. Anebo se skláníte celí, což zase přetěžuje bederní páteř. Dává to pak vznik tzv. low back pain (tedy bolesti dolní části zad).

A jak to tedy udělat, abyste měli výšku linky nastavenou správně?

Základem je, vše si předem osobně vyzkoušet. Při výběru linky se k ní postavte, jako byste připravovali jídlo a zaměřte se právě na ty detaily, o kterých se psalo výše. Nejsou vaše ramena vytažená k uším? Neskláníte se? Jste schopni připravovat pokrm napřímení? Výšku dřezu pak jednoduše určuje to, že položíte vaše dlaně na dno. Pokud jste i při tomto položení dlaní vyrovnaní v zádech, je výška správná.

Orientačně lze říci toto:

Při vaší tělesné výšce 150 – 160 cm je vhodná výška kuchyňské linky asi 82 cm. Při výšce 160 – 170 cm pak výška 86 cm, výšce 170-180 cm by měla odpovídat výška kuchyňské linky okolo 90 cm. A pro lidi vyšší než 180 cm pak odpovídá výška linky 94 cm.

Nenechte si bolestí zad zkazit dojem z vaší nové kuchyně.

Fotografie