Skalka bývá oblíbenou součástí každé okrasné zahrady. Jejím vybudováním si můžete vytvořit dokonalou iluzi „minihor“. Pro její založení je vhodné jakékoliv roční období s výjimkou zimy. Místem může být prázdný roh zahrady nebo prostor u plotu.
Nemusí to být zrovna perfektně upravená skalka ve stylu japonské zahrady, kde má každý kámen i rostlina svůj význam a určitý symbol. Skalku na své zahradě můžete vybudovat podle vlastních představ. Podmínkou je pouze to, aby všechny kameny byly jednoho druhu a tvořily harmonický celek stejně jako ve volné přírodě. Před vlastním založením si představte, jak bude skalka vypadat, až všechny skalničky vyrostou.
Velikost a umístění
Zvažte své časové možnosti, jelikož skalka vyžaduje pravidelnou péči. Podle toho volte její velikost. Méně znamená někdy více a i malá skalka, která je však hezky upravená, může být pastvou pro oči. Pokud nemáte času nazbyt, bude pro vás ideální miniskalka třeba v kamenném korytu.
Místem může být kterákoliv část zahrady, ovšem doporučuje se situovat rostliny východním či jižním směrem. Skalničky vyžadují dostatek slunce, proto nebudujeme skalku pod stromem a už vůbec ne pod listnatým, jelikož byste na podzim měli práci s čištěním skalky od spadaného listí případně ještě ovoce. Vhodnou volbou je například navázání skalky na terasu, kde ji budete moci nejvíce obdivovat.
Kameny a půda
Nedělejte ze skalky sbírku kamenů. Nejprve si vymodelujte terén, vytvořte třeba umělé vlny a zajímavé hrboly, aby iluze horského prostředí byla co největší. Ploché kameny ukládejte mírně šikmo nebo i svisle. Do vzniklých štěrbin, které nebudou díky zastínění rychle vysychat, pak budete vsazovat rostlinky.
Máte-li těžší půdu, provdušněte ji pískem nebo jemnou sutí z lomu. Ideálním prostředím pro skalničky je kamenná drť z vápence, do níž přimísíme dobře vyzrálý kompost nebo zahradní zeminu.
Jaké rostlinky
Kupujte jen skalničky nebo alpinky s kořenovým balem a se zdravým růstem. Informujte se o potřebě zálivky, zda snášejí sluneční úpal nebo naopak vyžadují polostín. Například jižní svah je naprosto nevhodný pro alpinky, které rychle proschnou a hynou. Naopak maximum slunečního svitu dělá dobře sukulentům, netřeskům či rozchodníkům.
Ke skalce neodmyslitelně patří jezírko
Jezírko ve skalce může být ohromujícím prvkem vaší zahrady, který kromě umocnění krásy přidá i zvuk tekoucí vody a klidný prostor k odpočinku a relaxaci. S tímto novým prvkem v zahradě můžete sledovat růst a rozvoj vodního prostředí a těšit se z harmonie mezi rostlinami a vodními prvky.
Než se do pustíte do realizace promyslete si níže uvedené body.
- Vhodné místo: Nejprve pečlivě vyberte místo pro jezírko. Mělo by být umístěno tak, aby dostávalo dostatek slunečního svitu, ale aby vyhovovalo i požadavkům jednotlivých rostlinek. Ideální umístění je takové, které je viditelné z různých úhlů zahrady.
- Správný typ jezírka: Existuje mnoho typů jezírek, včetně prefabrikovaných plastových jezírek, betonových jezírek nebo přírodních jezírek s pevnými foliemi. Vyberte ten, který bude nejlépe odpovídat velikosti a stylu vaší skalky.
- Vhodné rostliny: Rostliny jsou klíčovým prvkem vašeho jezírka ve skalce. Zvažte použití vodních rostlin, jako jsou lekníny, plovoucí trávy nebo různé druhy rákosu. Okolo následně vysaďte doporučené rostliny viz výše.
- Dekorace: Pro dodání charakteru lze přidat nejrůznější dekorace. Kromě kamenů jsou oblíbené dřevěné prvky nebo sochy. Samotnou kapitolou jsou pak vodní fontány. Ty snadno zakoupíte v nejrůznějších hobbymarketech nebo si za pomocí kamenů můžete vytvořit přírodní vodopád. Fantazii se zkrátka meze nekladou!
- Dobrá filtrace je základ: Pro udržení čistoty vody a zdraví rostlin a ryb ve jezírku je důležité mít kvalitní filtraci. Filtrační systém pomáhá odstraňovat nečistoty a udržovat vodu průzračně čistou.
- S rybkami nebo bez: Pokud máte rádi živé elementy, lze v jezírku chovat určité druhy rybiček. zlaté rybky jsou oblíbenou volbou pro jezírka ve skalkách.
- Bezpečnost vždy na prvním místě: Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, zvažte vhodné zabezpečení jezírka, aby se předešlo nežádoucím nehodám.