Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Jak vybudovat dokonalou skalku

Skalka bývá oblíbenou součástí každé okrasné zahrady. Jejím vybudováním si můžete vytvořit dokonalou iluzi „minihor“. Pro její založení je vhodné jakékoliv roční období s výjimkou zimy. Místem může být prázdný roh zahrady nebo prostor u plotu. 

Nemusí to být zrovna perfektně upravená skalka ve stylu japonské zahrady, kde má každý kámen i rostlina svůj význam a určitý symbol. Skalku na své zahradě můžete vybudovat podle vlastních představ. Podmínkou je pouze to, aby všechny kameny byly jednoho druhu a tvořily harmonický celek stejně jako ve volné přírodě. Před vlastním založením si představte, jak bude skalka vypadat, až všechny skalničky vyrostou.

Velikost a umístění

Zvažte své časové možnosti, jelikož skalka vyžaduje pravidelnou péči. Podle toho volte její velikost. Méně znamená někdy více a i malá skalka, která je však hezky upravená, může být pastvou pro oči. Pokud nemáte času nazbyt, bude pro vás ideální miniskalka třeba v kamenném korytu.  
Místem může být kterákoliv část zahrady, ovšem doporučuje se situovat rostliny východním či jižním směrem. Skalničky vyžadují dostatek slunce, proto nebudujeme skalku pod stromem a už vůbec ne pod listnatým, jelikož byste na podzim měli práci s čištěním skalky od spadaného listí případně ještě ovoce. Vhodnou volbou je například navázání skalky na terasu, kde ji budete moci nejvíce obdivovat.

Kameny a půda

Nedělejte ze skalky sbírku kamenů. Nejprve si vymodelujte terén, vytvořte třeba umělé vlny a zajímavé hrboly, aby iluze horského prostředí byla co největší. Ploché kameny ukládejte mírně šikmo nebo i svisle. Do vzniklých štěrbin, které nebudou díky zastínění rychle vysychat, pak budete vsazovat rostlinky.
Máte-li těžší půdu, provdušněte ji pískem nebo jemnou sutí z lomu. Ideálním prostředím pro skalničky je kamenná drť z vápence, do níž přimísíme dobře vyzrálý kompost nebo zahradní zeminu.

Jaké rostlinky

Kupujte jen skalničky nebo alpinky s kořenovým balem a se zdravým růstem. Informujte se o potřebě zálivky, zda snášejí sluneční úpal nebo naopak vyžadují polostín. Například jižní svah je naprosto nevhodný pro alpinky, které rychle proschnou a hynou. Naopak maximum slunečního svitu dělá dobře sukulentům, netřeskům či rozchodníkům.

Ke skalce neodmyslitelně patří jezírko

Jezírko ve skalce může být ohromujícím prvkem vaší zahrady, který kromě umocnění krásy přidá i zvuk tekoucí vody a klidný prostor k odpočinku a relaxaci. S tímto novým prvkem v zahradě můžete sledovat růst a rozvoj vodního prostředí a těšit se z harmonie mezi rostlinami a vodními prvky.

Než se do pustíte do realizace promyslete si níže uvedené body.

  1. Vhodné místo: Nejprve pečlivě vyberte místo pro jezírko. Mělo by být umístěno tak, aby dostávalo dostatek slunečního svitu, ale aby vyhovovalo i požadavkům jednotlivých rostlinek. Ideální umístění je takové, které je viditelné z různých úhlů zahrady.
  2. Správný typ jezírka: Existuje mnoho typů jezírek, včetně prefabrikovaných plastových jezírek, betonových jezírek nebo přírodních jezírek s pevnými foliemi. Vyberte ten, který bude nejlépe odpovídat velikosti a stylu vaší skalky.
  3. Vhodné rostliny: Rostliny jsou klíčovým prvkem vašeho jezírka ve skalce. Zvažte použití vodních rostlin, jako jsou lekníny, plovoucí trávy nebo různé druhy rákosu. Okolo následně vysaďte doporučené rostliny viz výše.
  4. Dekorace: Pro dodání charakteru lze přidat nejrůznější dekorace. Kromě kamenů jsou oblíbené dřevěné prvky nebo sochy. Samotnou kapitolou jsou pak vodní fontány. Ty snadno zakoupíte v nejrůznějších hobbymarketech nebo si za pomocí kamenů můžete vytvořit přírodní vodopád. Fantazii se zkrátka meze nekladou!
  5. Dobrá filtrace je základ: Pro udržení čistoty vody a zdraví rostlin a ryb ve jezírku je důležité mít kvalitní filtraci. Filtrační systém pomáhá odstraňovat nečistoty a udržovat vodu průzračně čistou.
  6. S rybkami nebo bez: Pokud máte rádi živé elementy, lze v jezírku chovat určité druhy rybiček. zlaté rybky jsou oblíbenou volbou pro jezírka ve skalkách.
  7. Bezpečnost vždy na prvním místě: Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, zvažte vhodné zabezpečení jezírka, aby se předešlo nežádoucím nehodám.