Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Gabióny se staly nedílnou součástí moderních zahrad

Tímto zvláštním názvem jsou označeny drátěné sítě, koše či klece, ve kterých je nasypáno kamenivo. Určitě znáte tento systém ze svého okolí, kdy se jejich pomocí zpevňují svahy u železničních tratí, břehy vodních toků nebo se z nich budují protihlukové stěny kolem dálnic a rušných městských komunikací. Kromě toho se gabióny využívají i k ochraně pat sloupů mostů, jako obkladů budov nebo se tvz. gabiónovými matracemi zpevňují dna umělých vodních nádrží.
Ačkoliv se zdá, že jejich studený a strohý vzhled daný zadrátovanými kameny se nehodí na soukromé pozemky, opak je pravdou.

Ploty z gabiónů

Nemusíte se obávat, že by drátěné pletivo časem zrezivělo a kamení by se volně rozsypalo. Gabiónové sítě tvoří svařovaná konstrukce vyrobená buď z pozinkovaných drátů, nebo ty kvalitnější jsou z drátů opatřených speciální antikorozní vrstvou. Ta má mnohonásobně delší životnost a vysokou odolnost jak vůči mechanickému poškození, tak vůči povětrnostním vlivům. Gabiónový plot vám tak vydrží bez jakékoliv údržby desítky let. Stavba gabiónového plotu je snadná a rychlá. Předností je rovněž šetrnost vůči přírodě, neboť se při budování gabiónového plotu nepoužívá žádná chemie. Stavět můžete za jakéhokoliv počasí, bez ohledu na déšť, horko nebo sníh a mráz.
Pokud chcete takový plot ozvláštnit zelení, aby dokonale splynul s vaši zahradou i okolím, není problém jej nechat obrůstat popínavými rostlinami. Díky hrubému kamenivu a drátěné síti, což je v podstatě ideální povrch pro popínavky, se na gabión bez problémů přichytí břečťan, loubinec, popínavé růže či jakákoliv jiná popínavka.

Další využití na zahradě 

Gabióny se stále více používají jako dekorativní a okrasné prvky v parcích a moderních zahradách. Kromě hlavního oplocení si můžete vytvořit nízké gabiónové plůtky, které budou opticky oddělovat jednotlivé prostory na zahradě. Další využití je u různých architektonických zahradních prvků, jako jsou například zpevňovací zídky u schodišť, podstavce lavic atd.
Výhodou je možnost volby kameniva, které může být od čediče, přes oblázky až po různobarevné kameny, nebo jejich kombinace.